Wszystko dla bóstw

SZACUNEK

To co charakteryzuje balijski styl bycia, to spokój. Niebywale odczuwalne bezpieczeństwo bycia tu i teraz. Zapewnia go zapewne szacunek i hołd jaki jest oddawany bóstwom zamieszkującym wyspę. W każdym domostwie, przy restauracji, w centrum handlowym, na plaży- dosłownie wszędzie znajdują się koszyczki ofiarne dla bóstw. Zazwyczaj dwa- jeden dla dobrego, a drugi dla złego. Balijczycy nie koloryzują rzeczywistości wspierając i czcząc istnienie tylko dobrego. Wierzą, że Świat składa się z jasnej i ciemnej strony. Akceptując to, dają sobie pełnie życia. Prawdę.

Tutaj widzimy jak młoda kobieta  w trakcie swojej zmiany kelnerki wychodzi przed restaurację, by złożyć koszyczek, uzupełnić o świeże dary i zapalić w nim kadzidło.

KOSZYCZEK OFIARNY

eko śmieci.mTo tak naprawdę małe dzieło sztuki, w pełni organiczne. Dlatego bez obaw są składane wszędzie i bywa też tak, że na plaży, na ulicy, przed domem napotykamy stertę „Eko śmieci”

Jednak wartym zobaczenia jest sam moment, w którym dzieje się rytuał, który mimo tego, że jest odprawiany 3 razy dziennie przez 365 dni w roku, pochłania swą świętością.  Oddanie i uważność z jaką składa się koszyczek, powoduje, że patrząc na to, mam wrażenie zatrzymania czasu.

Zrobiony z liści bambusa lub palmowca koszyczek wypełniany jest zazwyczaj ryżem ( w wersji nowoczesnej- w supermarketach zamiast ryżu w ofierze składa się ciasteczka), płatkami kwiatów, czasami pieniędzmi, skrapia się święconą wodą i umieszcza w nim palące się kadzidełko.

Możesz sobie zatem wyobrazić przejście ulicą, która unosi się, a ty wraz z nią od zapachu kadzidełek … hmmm

koszyczek (1)

OBFITOŚĆ

estetyka ego.mTego na wyspie nie brakuje. Architektura zachwyca, naleciałości z kultury Chin i Holandii. Bogactwo i przepych kipi na bramach, które na Bali są bardzo gęsto pousadzane. To metafora tego, że nasze życia, to nic innego jak przechodzenia przez kolejne wrota. Ci którzy oglądali w kinach „Atlas Chmur” doskonale poczują ten klimat. Przychodzimy na Ziemię by wypełnić misję duszy, gdy odrobimy jedną lekcję- pojawia się druga i tak dalej, aż do wyczerpania materii ; )

Jednak monumentalne budowle i pięknie zdobienia nie są stawiane po to by obwieszczać wszem i wobec o tym jacy jesteśmy silni, potężni i wspaniali, ale po to, by zachwycać, by dawać przestrzeń na kontemplację. Czuje się zapisane w rzeźbie i malunku części historii.. . Istnieją dwa typy bram. Jedne są otwarte , a drugie zamknięte- w kształcie łuku. To symboliczne rozróżnienie dla lingama i joni, czyli męskiej(lingam) i żeńskiej(joni) energii, czyli kolejnych przeciwieństw, które są niezbędne do funkcjonowania świata i budowania życia.