Nie-dostępność

slon rowny

ROYAL PALACE

W Ubud – balijskiej stolicy kultury mieści się Royal Palace (Puri Saren Agung, Water Palace), dawna siedziba króla ( aż do 1940r.) teraz mieszkają tam również potomkowie. Jest to jedno z najlepszych miejsc tradycyjnych przedstawień balijskich.

Dla mnie jest to miejsce symbolizujące „dostępność tego, co niedostępne”. Z dwóch powodów.

Powód pierwszy – niewiedza

Część pałacu jest dostępna dla zwiedzających, jednak istnieje spory kawałek pięknych przestrzeni, które są przeznaczone dla żyjących tam potomków króla – gdzie nie ma wejścia. O czym nie wiedziałam : ) Jak to mawiał Einstein, tylko ten, który nie wiem że coś jest niemożliwe, jest w stanie to zrobić . Więc ja zauroczona magią tego miejsca, zostałam przywołana przez jedną z obficie zdobionych złotem bram, zaproszona do środka przez zapach kwiatów i szelest wijących się pod stopami gekonów, weszłam do raju.

I nie chodzi tu tylko wrażenia wizualne, choć przestrzeń wokół była zniewalająco urzekająca, w tym miejscu bardziej niż czynniki zewnętrzne na mój stan wpływało samo to miejsce. Przebywanie w tej przestrzeni powodowało, że mój umysł stopniowo, coraz bardziej się wyciszał, uspokajał, a ciało zaczynało uśmiechać do siebie w środku.

dance 3.mMimowolnie zaczerpnięty głęboki wdech- przypomniał mi, że jestem na Ziemi. I wtem pojawił się ubrany w uroczysty sarong Balijczyk, który przywitał mnie sowim promienistym uśmiechem, zapytał skąd jestem i jak się czuję : ) A potem, tak po prostu zaczął oprowadzać mnie po dalszych pomieszczeniach, platformach i świątyniach przynależących do pałacu.

Przykładając palec wskazujący do ust- pokazał mi by zachować szczególną ciszę. Podeszliśmy do palmy o delikatnie, naturalnie złoconych liściach. Złapał mnie za rękę, odsłaniając widok przed nami, przysłonięty wielkim liściem kolejnego palmowca.

Zobacz – powiedział szeptem – tam odbywa się teraz ceremonialna kolacja dla aktorów, którzy za godzinę będą dawali Wam przedstawienie. To u nas bardzo ważne. Najpierw my dajemy sobie radość i zabawę, by to, co chcemy Wam przekazać płynęło z nas, było prawdziwe.

Potem pokazał ich miejsce do tańca i do wypoczynku, oraz toalety po czym uśmiechnął się ponownie, skłonił, składając ręce jak do modlitwy i powiedział, że to miejsce, gdzie teraz jesteśmy jest częścią prywatną i NIE WOLNO TUTAJ WCHODZIĆ.

Czyż nie jest to wspaniałe? Wypełniają się by dawać, zachowując naturalną kolej rzeczy. Balijska chęć dzielenia się i dawania jest rozbrajająca. Czy wyobrażasz sobie taką sytuację w Europie? Ja zacznę : )

Powód drugi – Trans

legong dance.mZ niedostępnością, a raczej ograniczonością kojarzy mi się nasza świadomość i podświadomość. A te miały okazję przejść nie małą ucztę w czasie balijskiego przedstawienia. Legong Dance to pełne kolorów i dźwięków wydarzenie, które mimo, że bez słów, wysyła bardzo czytelny przekaz. Fabuła rzecz jasna nawiązuje do istnienia dobra i zła i ciągłym poruszaniu się przez człowieka w tych przestrzeniach.

Jednak to czym chciałam się z Wami podzielić, to co wyniosłam dla siebie, to uczucie rezonansu z gamelonami. Aktorzy tańczyli w rytm ok. 30 osobowej orkiestry gamelonowo- bębniarskiej wybijające przez 2,5 godziny niemalże jednostajny rytm. Poczucie gdy to dźwięk unosi cię, kołysze i wprowadza w historię o ludzkim istnieniu, miłości i walce pozostało we mnie na długo.

Jak wiemy, muzyka ma wpływ na nasze samopoczucie i stan emocjonalny, oraz fizyczny. Drgania wysyłane przez instrumenty, miałam wrażenie, jakby rozbijały moje obecne struktury, pozwalały im rozpaść się, a potem uformować na nowo. Transowy rytm powodował, że kilkakrotnie zasypiałam, a wybudzała mnie moja własna spadająca głowa : ) To tak trochę jak w czasie masażu, czy terapii czaszkowo-krzyżowej – w momencie, gdy ciało pozbywa się napięć i rozluźnia – zasypiamy : )

DSC_0142