Małpi gaj

EUROPEJSKIE ŁUPY?

malpy3 (2)Zajeżdżamy do Małpiego Gaju – podobno dla Balijczyków jest to miejsce współżycia ludzi z naturą. Aktualnie to czego doświadczyłam to nauka przetrwania i kolejna próba obserwacji własnego przywiązania do materii. Kolejny sprawdzian dla Europejczyków. Przed wejściem do Monkey Forest przewodnik ostrzega i prosi by zdjąć biżuterię, okulary i inne rzeczy/ozdoby, które mogą paść łupem małp.

I tak też się dzieje, skaczące po drzewach, objadające się bananami  i bawiące z miejscowymi psiakami małpy, mają czujne oko na wszelkie błyskotki. Oto jak w prosty sposób to my ( a raczej dodatki nas) stają się zdobyczą. Nie tylko dla małp, ale przede wszystkim dla ich opiekunów – Balijczyków. I tak stajemy się łupem dla samych siebie – ludź dla ludzia.

malpy.MSystem jest bardzo prosty –doświadczyła tego nasza organizatorka Monika-  małpa zabiera okulary, właściciel „łupu” w szoku i totalnej bezradności wobec zgrabnej i szybkiej istoty, zwraca się z prośbą o pomoc do przechadzającego się „przypadkiem” tubylca . I tu wystarczą trzy ruchy ręką, kilka miękko brzmiących wypowiedzianych zdań i małpa wraz ze zdobyczą ląduje u stóp „wybawiciela”, który za drobną sumą, chętnie zwróci zdobycz. Co ciekawe jest to wersja (ta biznesowa)naszego przewodnika. Monika odzyskała swoje okulary po prostu, za uśmiech- nie za dolary.

WYSPA PEŁNA DUSZ

cmentarz.mBalijczycy wierzą, że dusza człowieka jest obecna na ziemi, dopóki może mieszkać w ciele. Dlatego funkcjonuje tu tradycja kremacji(palenia zwłok), bowiem tylko poprzez zdematerializowanie „powłoki”, duch ma szansę na uwolnienie.

Nieopodal Monkey Fores jest miejsce, które zwane jest cmentarzyskiem dusz, gdzie pochowani są Ci, których rodzin nie stać na ceremonię kremacji. Więc do czasu, aż rodziny zgromadzą odpowiednią sumę pieniędzy ( a nie jest to niski koszt) ciała spoczywają w ziemi.

Z racji na to, dzieci do 4 roku życia nie powinny przychodzić w tamto miejsce, bowiem naturalnym jest i Balijczycy bardzo to hołdują, że dzieci widzą duszę i światy astralne. Więc by oszczędzić dzieciom widoku zbłąkanych i chcących opuścić ciało dusz-  nie są tam wprowadzane.

MIMO WSZYSTKO ZABAWA

Zaraz po wejściu do małpiego gaju, masz możliwość  zakupienia kiści bananów, by przy odrobinie odwagi pobawić się z małpami. Efektowne skoki na ręce, głowy i plecy posiadaczy smakołyków to nie lada przedstawienie. Jest przy tym oczywiście ogrom śmiechu i zabawy dla wszystkich.

Na zdjęciu poniżej Kasia, która przyciągnęła do siebie przyjaciela – bez żadnego wabika. Tak oto kończą osoby z sercem na dłoni; )

Ale uwaga! Musisz być fair w stosunku do wszystkich. Nasz kochany kierownik, chcąc skorzystać z okazji „zabawy za darmo”, znalazł samą skórkę banana i nią próbował skusić małpę, która, gdy tylko zorientowała się, że to podpucha, wyszczerzyła zęby i pazury, rzucając się z impetem na biednego Darka, który uciekł w popłochu : )

Sprawiedliwość musi być!